Prichádza zimné obdobie a s tým spojené mrazivé dni, striedanie nižších a vyšších teplôt a pod. Preto je počas jesene v Októbri, Novembri čas na zazimovanie rastlín, aby ste zaistili ochranu rastlín voči mrazom či silným slnečným lúčom v zime. Ak sa o rastliny vhodne postaráte, na jar sa Vám odvďačia a ukážu sa v plnej kráse.
Na zazimovanie sa v dnešnej dobe používa viacero dostupným materiálov. Na zaistenie správnej ochrany rastlín sa používajú vzdušné textílie. Vyvarujte sa igelitovým fóliam (tie sú nepriedušné), nakoľko vplyvom vlhkosti môžu rastliny zahniť a pri vyšších teplotách sa prehrejú.
Ochranné textílie sú určené na ochranu rastlín v črepníkoch, ktoré sú umiestnené na veternom mieste napr. na balkóne, terase a pod. Taktiež sú vhodné k záhonovým rastlinám a záhradným kríkom s citlivosťou na mráz.
Najbežnejšia zimnou ochranou na rastliny sú:
- jutové tkaniny
- rohože z kokosových vlákien
- netkané biele textílie
Jutové tkaniny
Jutové tkaniny slúžia na obalovanie a zazimovanie rôznych kmeňov drevín, črepníkov s rastlinami a pod. Chráni korene rastlín náchylnejšich na poveternostné podmienky, mrazy a podobne.
Juta predstavuje prírodnú textíliu s výbornou priepustnosťou vody, rýchlym schnutím a miernou priesvitnosťou. V ponuke sú aj rôzne farebné jutové textílie, ktoré viete podľa potreby prispôsobiť exteriéru. Jutové tkaniny plnia nielen ochrannú funkciu, ale aj estetickú.
- ochranná bandáž (211g/m2) – táto bandážslúži na ochranu kmeňov stromčekov pred mrazom, používa sa na balenie koreňov stromčekov. Vďaka jej rozmerom je ideálna aj na dekoračné účely.
- jutová textília (211g/m2) – používa sa na ochranu drevín – stromov a kríkov proti mrazu alebo lesnej a poľnej zveri. Vďaka svojim protieróznym vlastnostiam, recyklovanému a po použití biologicky rozložiteľnému prírodnému materiálu je vhodná aj na povrchovú stabilizáciu terénov, spevňovanie a zatrávňovanie svahov. Rozloží sa v priebehu 2-4 rokov. Po rozložení geotextília pôsobí ako hnojivo na pôdu.
- jutový filc(300g/m2) – Jutová tkanina, ktorá slúži na obalovanie kmeňov stromov proti zime, alebo proti poškodeniu kmeňa pri stabilizácii stromov upevňovacími špagátmi o podporné koly.
- Jutové vrecia(210 až 420g/m2) – vrecia z jutoviny sú výborným obalovým materiálom na zazimovanie rastlín, ktoré sú v rôznych nádobách. Jednoducho si ich rozstrihnete podľa potreby a obalíte s nimi nádoby, črepníky, či nízke kríky voči mrazu. Takto obalené rastliny sústreďte na jedno miesta, ktoré je chránené voči poveternostným vplyvom a podložte pod ne napr. podložky z kartónu.
Kokosové rohože
Kokos je prírodný a čoraz viac obľubený materiál na ochranu rastlín, ktorý je bežne dostupný vo forme “kruhov resp. diskov”.
V našej ponuke máme Disky z kokosového vlákna (800g/m2) s viacerými priemermi (podľa veľkosti Vášho kvetináča), ktoré slúžia nielen ako ochrana podpovrchovaných koreňov rastlín, ale sú aj ideálnou ochranou rastlín v kvetináčoch a žardinkách proti chladu, mrazu a snehu. Kokosové vlákna majú životnosť niekoľko zimných sezón. Kokosové kruhy zabráňujú aj prerastaniu buriny a udržujú vlahu pôdy. Svoje uplatnenie nájdu aj pri ihličnanoch a vždyzelených drevinách vysadených v črepníkoch.
V ponuke máme kokosové kruhy s viacerými priemermi (podľa veľkosti Vášho kvetináča)
Netkané biele textílie
Netkaná textília bielej farby sa používa na ochranu výsadby nielen proti mrazom a slnečnému žiareniu, ale disponuje aj množstvom výhod – odoláva UV žiareniu, vetru, mikroorganizmom, hubám a rôznym plesniam. Chráni najmä menej odolné prezimujúce rastliny ako sú rododendróny, magnólie, novo vysadené ihličnany a pod. Farebné prevedenie tejto textílie dokonale odráža zimné slnečné lúče. Textília z kvalitného 100% polypropylénu vydrží niekoľko zimných období.
Netkanú textíliu si môžete kúpiť v rôznych balíkoch a podľa potreby si ju prispôsobite na ľubovoľný tvar. Veľmi ľahko sa s ňou manipuluje, je ľahká, skladná a vhodná aj k malým kvetinovým hrantíkom. Textíliou zlepšíte mikroflóru rastlín počas zimného obdobia. Prepúšťa dažďovú vodu, slnečné lúče a zároveň udržuje teplo a vlhkosť v pôde, čiže nie je potrebné toľko zalievať rastliny. Rastliny netkanou textíliou ľahko ochránite nielen proti mrazu, ale aj pred hmyzom, vtákmi, slimákmi a pod.
Zimným návlekom (50g/m2) ochránite listnaté dreviny ako sú krušpán či rododendrón pred intenzívnymi zimnými lúčmi slnka. Ak by ste ich nepripravili na zimu, mohlo by dôjsť k spálenie listov a následnému vysychaniu celej rastliny.
Kedy odzimovať rastliny
S odzimovaním rastlín sa netreba poponáhľať. Jarné mrazy vedia ešte nemilo prekvapiť. Vhodná doba kedy odstrániť prikrývky rastlín je závislá najmä na počasí. Odzimovať rastliny môžete už koncom marca, ale bezpečnejšie je počkať kým mrazy úplne nevymiznú. Ak v prípade dobrého počasia odzimujete rastliny skôr a predpoveď sa zmení, nezanedbajte to a zakryte ich znova. Inač by celá Vaša snaha ochrániť rastliny vyšla nazmar.